Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Sulama Sahası Koruma Alanları çerçevesinde koruma altına aldığı, Karapınar ilçesinin 8 kilometre kadar doğusunda Karapınar-Ereğli yolu üzerinde bulunan Acıgöl, yolu Karapınar'a düşenlerin uğrak mekanları arasında bulunuyor.

Uzun ekseni bin 750 metre, kısa ekseni ise bin 250 metre olan bir elipsi andıran Acı Göl, burada oluşan volkanik göllerden bir tanesi. Gölün büyük bir volkanik patlama sonucu oluştuğu, derinliğinin ise 300 metreyi geçtiği biliniyor. Ancak Acı Göl’le ilgili ciddi efsaneler de dönüyor. Derinliği bakımından dünyada 3. sırada olduğu belirtilmektedir. Göl, dairevi biçimde olup, yeryüzü ekseninden 70 metre aşağıda olduğu kanıtlanmıştır. Gölün çevresi dik yamaçlarla ve volkanik küllerle kaplıdır. Acı Göl, ismini suyundan almıştır, suyu çok acıdır. Nedeni ise içinde bulundurduğu sülfatlı tuzlardır. Bu nedenle gölde mikrobiyolojik canlılar yaşamamaktadır. Suyun içindeki minarelerden dolayı insan vücudundaki kaşıntı, sivilce, yara ve benzeri rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir.


Gölün diğer bir özelliği ise Karapınar’ın kurak yapısına rağmen su seviyesinin yılın dört mevsiminde de aynı kalmasıdır. Bu konu ile ilgili Acı Göl’ün yeraltı kanalları ile Akdeniz’le bağlantısı olduğu rivayet edilmektedir. Karapınar steplerinde çöl havasından bunalmış yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri de Acıgöl’dür.


Gelelim Acıgöl'ün efsanesi;
Çok eski zamanlar da bir derviş şu anda Karapınar’ın 8 km kuzey batısında bulunan Acı göl'ün olduğu yere gelir o zamanlarda daha Acıgöl yokmuş ve onun yerine büyük bir dağ ve bu dağın eteklerinde küçük bir köy varmış.
Bu derviş köylüden ekmek istemiş hangi kapıya vardıysa kovulmuş ve kovalanmış sadece kendisine 2 çocuklu bir gelin köylülerden gizlice ekmek vermiş onu ağırlamış ve ibadet etmesi için olanak sağlamış.

Derviş bu geline demiş ki kızım şimdi burayı terk et ve her ne olursa olsun arkana bakma diye sıkı sıkı tembih etmiş, gelinde bir çocuğunu sırtına diğerinin de elinden tutarak hızlıca köyü terk etmiş.


İşte şimdi efsanevi taşın bulunduğu yere gelince arkasında oluşan bu büyük gürültüyü merak etmiş arakasına bakmış ve köyün bulunduğu dağ yerle bir olmuş hemen önüne dönmesi ile birlikte kendiside şimdiki yerinde taşlaşmış.

Acı Göl ile ilgili en büyük efsane ise Akdeniz ile bağlantısının olduğu ve bu nedenle su seviyesinin yılın her dönenimde aynı kalması.
Konum : Konya/İç Anadolu Bölgesi/Türkiye
İlçe : Karapınar
Koordinatlar : 37.710941 W 33.658879 D
Toplam alan: 21.998.967,74 ft² (2,04 km²)
Genişlik : 500m
Toplam mesafe: 3,58 mil (5,76 km)

Konum Fotoğrafları

Acıgöl - Karapınar Fotoğrafları

Konumun Harita Görünümü

Acıgöl - Karapınar'ı ziyaret etmek isteyenler bu harita yardımı ile işletmeye ulaşabilirler.

Konum Video görünümü

Acıgöl - Karapınar video çalışması.